Jak vybrat vhodné krmivo

Tak jako všechna ostatní zvířata i kočka musí mít neustálý přístup k čerstvé čisté vodě. Musíme ji zde uvést, protože je nedílnou a důležitou složkou potravy. Hlavně, když je kočka krmena pouze suchou granulovanou stravou. Nedostatek tekutin může kočce způsobit onemocnění močových cest z důvodu vysoké koncentrace moči. Kočce můžeme dát k pití i bylinkový čaj. Mám dobrou zkušenost s heřmánkovým čajem.

 

Naše babičky říkaly - dej kočce mléko, to jí stačí a můžeš jí do toho nadrobit chléb. Kočka sice mléko vypije, ale její zažívání neumí strávit laktózu a tato strava má za následek průjmy. Skvělou náhradou je speciální kočičí mléko, které je výborným doplňkovým zdrojem vitamínů nebo zředěné zahuštěné neslazené mléko. Je vhodné hlavně pro březí a kojící kočky a koťata či pro kočky, které jsou nemocné. Ostatní mléčné výrobky, jako kupř. tvaroh, jogurt, sýry atp. můžeme kočce podávat, ale pouze v rozumné míře - spíše jako pamlsek či občasné přilepšení.

 

Maso můžeme kočce podávat v syrovém nebo vařeném stavu. Jak jsem se již zmínila výše, je základem stravy a tak se u masa trochu zdržíme. Obsah živin jednotlivých druhů mas je zhruba stejný. Najdeme zde kolem 21 % bílkovin, které jsou důležitým stavebním materiálem pro tkáně a dodávají tělu energii. Obsažený tuk je také velmi zajímavým a efektivním zdrojem energie a pro dobré vstřebávání vitamínů A, D, E, K je nezbytný. Minerální látky jsou využívány tělem jako stavební prvek, pomáhají při obranyschopnosti organismu, pomáhají transportovat v krvi kyslík a napomáhají regeneraci kůže.

 

 

Několik informací o druzích masa a jejich vliv na zdraví:

  • Králičí maso je lehce stravitelné a dietetické, lze jej konzumovat při onemocnění žlučníku a jater, žaludku a střev, srdečních a ledvinových chorobách. Obzvlášť vhodné je pro nemocné revmatismem

  • Hovězí maso obsahuje vlákninu a většinu živin, které organismus potřebuje - vápník, vitamín C a kyselinu listovou. Je cenným zdrojem minerálních látek jako je zinek, selen, fluor, křemík, mangan, jod. Má vliv na zdravý růst srsti. Dnes je již maso více libové, ale i tak se nedoporučuje jeho příliš vysoká spotřeba. U světlých jedinců se může stát, že se srst začne zbarvovat do červena.

  • Drůbeží maso obsahuje vysoké procento bílkovin a je bohaté na draslík. Tento prvek je důležitý nejen pro srdeční svalovou činnost, ale i pro svalovou činnost obecně. Obsahuje i vyšší podíl nenasycených mastných kyselin.

  • Jehněčí maso je jedním z nejkvalitnějších zdrojů železa, které je důležité pro transport kyslíku červenými krvinkami, přeměny energie v organismu a činnost imunitního systému. Dále poskytuje vitaminy skupiny B a podílí se na přísunu vitamínu D a selenu do organismu. Obsahuje také velmi hodnotné bílkoviny.

  • Ryby a mořské plody obsahují látky podporující činnost srdce, obsahují vitamín D, jód, mastné kyseliny. Treska a tresčí játra působí pozitivně na kvalitu kostí, krevety podporují krvetvorbu.

 

Vnitřnosti také můžeme kočkám podávat, ale ne příliš často. Obsahují velké množství cholesterolu - hlavně vnitřnosti hovězí. Dobré je vnitřnosti semlít a vyrobit kočce paštiku, kterou jí budeme ochucovat granulované krmivo

 

Konzervované krmivo je chutné, snadno stravitelné. Je ale potřeba hlídat obsah solí. Masa bývá v některých výrobcích neslavné množství. Mívají nevyvážené složení a obsahují příliš velké množství vody. Samozřejmě najdeme i kvalitnější konzervované krmivo, musíme ovšem pozorně číst složení krmiva na obalu.

 

Autorka: Lenka Kreuzová

__________________________________________________

Kdy krmit kočku?

Koťata se krmí šestkrát denně maličkými porcemi.  Kromě nejdůležitější složky - bílkovin - musí potrava velmi rychle rostoucích koťat obsahovat dostatečné množství minerálních látek, stopových prvků a vitaminů. U koťat je potřeba se zvyšujícím se věkem snižovat denní dávky potravy a postupně omezit je jen na dvě krmení denně.

Dospělou kočku bychom měli krmit dvakrát až třikrát denně (menší porce) a to v pravidelných intervalech. Jídlo bychom ji neměli ponechávat déle než třicet minut. Po třiceti minutách jí jídlo seberte. Pokud nějaké jídlo zbude, uchovejte ho v ledničce a před dalším podáním ho nechte ohřát, může vám pomoci i mikrovlnná trouba. Krmení nesmí být ani moc teplé (horké) ani studené, nejvhodnější je pokojová teplota jídla. Krmení se podává vždy v čisté, vymyté misce. Během dne ji můžeme odměnit nějakou laskominou, která je určena pro kočky.

Březí kočku krmíme většími porcemi a častěji a to ve třech až čtyřech intervalech za den. Toto provádíme až v druhé polovině březosti, protože až tehdy se vyvíjí plod. Strava by měla být bohatší na minerály a vitamíny.

Kočičí dědečky a babičky krmíme třikrát nebo čtyřikrát denně malými porcemi.

 

Jak a čím krmit kočku?

Kočka má ráda různorodou a pestrou stravu. Kocouři povětšinou jedí více než kočky. To je také dáno jejich zvýšenou aktivitou. Kočky rády loudí, ale vy se nesmíte nechat zlomit, protože jinak vám kočka začne tloustnout a to mnohdy vede k různým onemocněním.

Jídlo musí být čerstvé a nesmí být ani moc teplé a ani moc studené. Některé druhy masa podáváme i syrová nakrájená na malinké kousky. Drůbeží maso uvaříme, vepřové maso nepodáváme vůbec. Tuků by v jídle mělo být maximálně 25%, bílkovin 50%, sacharidů 35%.

Nejlepším produktem ke krmení jsou játra. Hodí se pro jakkoliv starou kočku. Kočky mají dále rády mléčné produkty jako je například tvaroh, sýry, smetana. Kravské mléko není úplně vhodné, obsahuje laktózu, která způsobuje průjem. Kočce můžete dát zahuštěnou smetanu nebo tatra mléko, případně mléko vyrobené speciálně pro kočky.

K pití se podává jedině čistá voda a to každý den čerstvě natočená.

 

Denní porce krmení by měla mít od 125 gramů do 300 gramů. Toto rozmezí se odvíjí od plemene, hmotnosti a zdraví kočky. Pokud kočka trpí nějakou nemocí, nechte si poradit a naordinovat od zvěrolékaře dietní jídelníček.

Pokud máte doma více koček, je důležité, aby každá z nich měla svoji misku, kterou po krmení pečlivě umyjete. Pokud se jedná o koťata, mohou jíst z jedné misky, ale pečlivě si všímejte, zda při jídle není nějaké z koťat odstrkováno, v případě že ano dejte mu krmení do zvláštní misky a pokud ani to nepomůže, přesuňte jej do jiné místnosti nebo počkejte, až ostatní dojí a nechte odstrčeného jedlíka samotného v místnosti.

Strava nemusí být jen připravovaná doma. Na trhu je velké množství krmiv. Nerozhodujte se podle ceny, ale podle kvality nebo doporučení kočičích chovatelů, kteří již mají zkušenosti. Tady neplatí čím dražší tím kvalitnější. Dejte vašim kočkám na výběr mezi suchým krmivem (granule, keksy...) a vlhkým krmivem (paštiky, plněné granule...)

Kočičí seniory (od věku asi sedmi let) krmíme přisolovanými jídly, aby více pily. Krmení krájíme na malinké kousíčky, protože většině koček začínají vypadávat zuby. Omezujeme tmavé maso a vnitřnosti.

 

Autorka: Jana Šťastná

__________________________________________________

Granulované krmivo

Mělo by obsahovat co nejvíce masa a obsah bílkovin by měl překročit 35% - není-li tomu tak, kočka denní spotřebu pokryje zvýšenou konzumací krmiva. Tím ovšem přijme i nadměrné množství tuků a dostáváme se do začarovaného kruhu, kdy se nám z naší krásné kočky může stát kočka obtloustlá. Dbejte na to, aby krmivo neobsahovalo sůl, kočce sice zprvu chutná, ale způsobuje problémy s močovým ústrojím. Na trhu je velký výběr granulovaného krmiva - pro čištění zubů, pro kočky žijící trvale v bytě, pro kojící kočky atp. Granulované krmivo je rovněž skvělé pro zdravý vývoj zubů. Tvrdé kousky stírají ze zubů plak a slouží tak k ústní hygieně.

Pasty pro kočky, které jsou k dostání ve specializovaných prodejnách, napomáhají k průchodnosti spolykané srsti trávicím traktem, některé pouze doplňují živiny.

Tráva je pro zažívání koček důležitá - zvláště pro kočky žijící trvale v bytě - prospívá jejich trávení. Venkovní kočka si vhodnou trávu najde sama. Pro tu naši domácí je vhodné vysít pšenici a šáchor, ale lze použít i ostatní traviny a obiloviny. V obchodech již bývá v prodeji směs namíchaná přímo pro kočky.

Chybou je nechat kočku oblíbit si jednu potravinu. Dochází k předávkování určitého typu vitamínů a minerálů a může tak dojít v například u vitaminu A k neplodnosti, v případě fosforu obsaženém v mořských rybách k tvorbě močového písku.

 

Autorka: Lenka Kreuzová

__________________________________________________

Chyby při krmení

Jednostranné krmení

Jednou z nejčastějších chyb chovatelů ve výživě je jednostranné krmení kočky. Kočky mají tendenci vynucovat si své oblíbené jídlo a jiné tvrdošíjně odmítají. To však chovatel nesmí dopustit. Nedostatek důležitých látek může způsobit různé obtíže. Velkou roli v oblibě krmiva hraje návyk. Již mále kotě bychom měli naučit přijímat co nejvíce rozmanitou a různorodou potravu, samozřejmě kvalitní.

Nadbytek potravy

Hodně častým omylem chovatelů je myslet si, že když kočka nemá plnou misku, že má hlad. Kočky, které jsou překrmovány, tloustnou, což neprospívá ani jejich zdraví ani vzhledu. Obezita s sebou přináší různé zdravotní potíže jako např. zhoršení plodnosti. Kalorický přísun můžeme zvýšit u kojících či březích samic, naopak u kastrovaných či starších koček je denní energetická potřeba nižší a proto by měli dostávat např. méně sacharidů a tuků a rozhodně by jim neměl být zvyšován příjem potravy. Zamyslet by se měli i chovatelé, kteří chodí se svými mazlíčky na výstavy, obézní kočky získávají horší hodnocení.

Nekvalitní strava

Kočku není možné krmit tím, co jí člověk nebo pes. Zbytky od našeho stolu jsou pro ni špatné a řadu těchto potravin nedokáže vůbec strávit. Nedostatek kvalitního jídla, zejména bílkovin, může způsobit poruchy růstu, vyhublost a srst bývá matná. Bílkoviny nelze ničím nahradit, ani tuky nebo sacharidy. Takto živené kočky trpí podvýživou i přes eventuální obezitu. Příkladem nevhodné stravy jsou drůbeží kosti, z těchto drobných a dutých kostí by se mohla kočka zadusit. Dále je to syrový vaječný bílek obsahující látku, která neutralizuje jeden ze základních vitamínů a stává se pro ni nedostupným. Časté krmení játry může způsobit onemocnění obratlů. Syrové rybí maso obsahuje látku, která ničí vitamín B1, proto ho podávejte pouze po tepelné úpravě. Krmení pouze svalovinou zase nezabezpečuje dostatečný přísun vápníku a vitamínu B. Syrové vepřové maso, uzeniny, sladkosti či alkohol a další jsou pro kočku naprosto nevhodným.

 

Zajistěte kočce kvalitní a pestrou stravu, která nebude obsahovat ničeho přebytek ani nedostatek. Optimální je kombinace průmyslově vyráběného krmiva a doma připravované stravy. Hotová krmiva jsou dostupná buď v mokré nebo v suché podobě. Je nutné pamatovat na to, že kočka suchou potravu musí důkladně zapít. Nemůže-li z nějakých důvodů přijímat ve stravě přirozený přísun všech potřebných látek, můžete je nahradit formou různých přípravků, jako jsou tablety, pasty nebo vločky s obsahem vitamínů a minerálů.

 

Autorka: Monika Zelinková

__________________________________________________

Mléko?

Přesto, že je kočka savec a savcům by mělo mléko dělat dobře, u koček to není tak úplně pravda. Mléko kočkám velmi chutná, ale v jejich těle chybí enzymy, které zpracovávají laktózu obsaženou v mléce a působením žaludečních šťáv se tak mléko v žaludku srazí a stane se nestravitelným. To způsobuje řídkou a silně zapáchající stolici, některé kočky mohou po požití mléka trpět i bolestmi bříška.

Kočky jsou schopné strávit jogurty nebo kyselé mléko (Pozor! Kyselé mléko není mléko zkyslé, kočkám nepodávejte staré nahořklé zkyslé mléko, kromě průjmu by se micinky mohly nakazit z nezdravých bakterií, které ve zkaženém mléku jsou. Kyselým mlékem se rozumí zákysy a acidofilní mléko.).

Pokud své micince chcete trošku dobrého čerstvého mlíčka dopřát, pořiďte jí speciálně upravené mléko, které je běžně k dostání ve zverimexech nebo internetových obchodech, zabývajících se krmivy a chovatelskými potřebami.

Pro kočku jsou vitamíny a minerály obsažené v mléce zdravé, do potravy se ale mají přidávat jiným způsobem než podáváním mléka. Tím, že kočka není schopná mléko jako takové strávit, nedaří se jí ani vzít si z něj potřebné živiny.

Běžná strava kočky se dá jednoduše složit z granulí, masových konzerv a vody. Když čas od času obohatíte její jídelníček o kousek ryby, syrového vajíčka nebo trošky jogurtu, nebude se vaše kočka vůbec zlobit.

 

Autorka: Nikol Horáková

__________________________________________________

Požírání hlíny

Některé kočky rády požírají hlínu z květináčů. Někdy se může jednat o tzv. patologickou žravost, která především u koček s anémií může být příznakem nemoci. Častěji však požírání hlíny má jiný důvod. Někteří veterináři se domnívají, že si tímto způsobem kočka doplňuje nějaký prvek, který chybí v její stravě. Kočku také může lákat hnojivo, které se k rostlinám přidává. Některá hnojiva totiž obsahují rybí moučku. Hnojiva však pro kočku mohou být velmi nebezpečná, a proto je vhodné je do hlíny přestat přidávat. Je též možné, že kočky hlínu požírají za stejným účelem jako trávu - aby si jejím následným vyzvracením pročistily žaludek.

Pokud nemáte možnost odstranit rostliny z dosahu Vaší kočky (například postavením na police nebo zavěšením ke stropu), můžete jí zabránit v požírání hlíny třeba tím, že na hlínu nasypete vrstvu kamínků nebo ji jednoduše zakryjete pletivem.

Požírání pokojových rostlin

Existuje spousta koček, které mají pokojové rostliny snad ještě raději než vlastní stravu. Kočky si s květinami hrají, mohou také sloužit jako zdroj kyseliny listové nebo jako oživení jídelníčku pro kočky, které nemají přístup ven. Pokojové rostliny však pro kočku mohou být toxické, nehledě na to, že rostlina po zásahu kočky už moc parády nenadělá.

Dnes už se dají zakoupit různé repelenty proti kočkám, kterými lze rostliny jednoduše postříkat. Kočku rovněž odpuzuje zápach citrusových plodů, takže dalším způsobem, jak kočku od útoků na květiny odradit, je poházet po hlíně citrusovou kůru. Zajímavým trikem je umístění plechovky s kamínky na okraj květináče. Když se kočka pokusí rostlinu žrát, plechovka spadne a chrastění kočku poleká a odežene.

Aby kočka i bez požírání pokojových rostlin měla dostatek čerstvé stravy, je dobré jí vypěstovat vlastní „zahrádku". Úplně postačí květináč s trávou, který se ale musí přibližně jednou týdně měnit, protože kočka trávu rychle pozře.

Požírání psí stravy

I pokud se Vám podaří vytvořit mezi Vaší kočkou a psem dobrý vztah, stejně může vzniknout problém s tím, že si navzájem budou krást potravu z misky. Zabránit psovi žrát kočičí stravu je lehké - stačí její misku umístit někam do výšky, kam na ni pes nemůže, ale kočka ano.

Kočky mají rády různé obměny v jídle a navíc s oblibou zkouší jídlo ostatních zvířat, aby si mohly být jisté, že je jejich majitel nešidí. Psi většinou svůj příděl rychle zhltnou, takže stačí, když do místnosti, kde pes žere, kočku na tento čas nevpustíte. I psi, kteří se v jídle dříve spíš nimrali, přítomností kočky získají pocit, že musí sníst všechno hned nebo o to přijdou.

Kočky mají rády pestrou stravu a díky jejich vynalézavosti si ji téměř vždy i přes všechny snahy majitelů obstarají. Chovatelé koček by se měli zaměřit především na to, aby věci, kterými si kočka zpestřuje svůj jídelníček, nebyly pro ni nějak nebezpečné.

 

Autorka: Jana Hujerová

__________________________________________________

Žebrání a jeho vliv na kočičí zdraví

Jak to funguje u nás doma? Většinou si kočku naučíme loudit už v raném dětství, a pokud ne, naučí se to časem sama. Motá se nám kolem nohou, když si připravujeme jídlo, doufaje, že máme něco lepšího než ona ve své misce. Když jíme, čeká na druhé židli a doufá, že se podělíme o svou svačinu. Pokud nic nedostává, umí se šikovně připomenout, zasekne drápky do ubrusu. Sedí-li na zemi, natahuje se na stůl, skáče na klín či pomocí drápků útočí na lidskou nohu. Většinou neodoláme hlubokým kočičím očím a slastnému předení, utrhneme si z vlastního talíře a kočku něčím dobrým potěšíme. Neznale to párkrát uděláme a naučíme ji žebrat. Podle mých zkušeností kočičí loudění není tak ostré jako psí a kočku snadněji odradíme.

Kromě toho, že vás žebrání otravuje, má i další negativní důsledky. Především na zdraví vaší kočky. Některé lidské jídlo není pro kočky vůbec vhodné. Proto je lepší kočce podávat pro ni určené pamlsky. Ale i u nich buďte opatrní. Vaše micina by mohla snadno přibrat na váze. Myslíte si, že vám kočka za pamlsky bude předvádět nějaké triky? To pravděpodobně budete zklamaní. Kočku na psí kusy moc neužije. Pokud ji však přece k nějakému přesvědčíte, věřte, že se nebude předvádět celý svůj život, ale pouze, dokud ji to bude bavit.

Chcete svou kočku odnaučit žebrat? Nedávejte jí od stolu a zaveďte řád ve vašem stravování. Kočce dávejte jíst, když jíte vy. Případně ji krmte v jiné místnosti. Tím byste se měli loudění vyhnout.

Noční vstávání

Někdy kočku chytne noční amok. Vy spíte, v její misce jsou nasypané granulky. Avšak kočka se vás zoufale snaží vytáhnout z postele. Je jen na vás, zda se podvolíte. Nenechte sebou však manipulovat pravidelně, pokud s kočkou nechce uprostřed každé noci vstávat. Bohatě stačí, když vás svým vrněním vytáhne časně ráno až o volném víkendu.

Pokud vám kočičí žebrání vadí, nevzdávejte se. Ačkoliv vysvětlit kočce, že každý máte svou misku, může být složité. Vy jí přece také nekřoupáte granulky.

 

Autorka: Lucie Kocábková